Browsing Category

Вести

Средба Шекеринска – Тимоние: Позитивни сигнали за унапредување на соработката со Франција во насока…

Унапредувањето на одбранбената соработката меѓу Македонија и Франција е од големо значење за заедничкиот придонес кон мирот, стабилноста и безбедноста на Балканот и пошироко. Ова беше истакнато на денешната средба помеѓу министерката за…

Македонија и Полска имаат одбранбена соработка за пример, се бараат модалитети за нејзино…

Билатералните одбранбени односи помеѓу Македонија и Полска се пример за соработка помеѓу две партнерски земји и треба да се направат напори тие дополнително да се развиваат, заклучија на денешната средба во Министерството, министерката…

Шекеринска – Герет: Одбранбената соработка на високо ниво, да се искористи моментот на изразен…

Одбранбената соработка помеѓу Република Македонија и Обединетото Кралство се реализира на исклучително високо ниво и и двете земји ќе вложат дополнителни напори за нејзино унапредување, заклучија министерката за одбрана Радмила Шекеринска…

Интензивните контакти, показател за одличните односи меѓу Македонија и Словенија – средба на…

Македонија и Словенија имаат долгогодишна интензивна соработка во сите области, вклучувајќи ја и одбраната и таа соработка треба да продолжи да се развива, имајќи предвид дека двете земји имаат одлични билатерални односи базирани на…

Членството во колективните безбедносни системи – предуслов за стабилност на Балканот: средба на…

Членството на државите од регионот во колективните безбедносни системи е од големо значење за безбедноста и стабилоноста на Балканот, заклучија на денешната средба во Министерството за одбрана, министерката Радмила Шекеринска и…

Средба Шекеринска – Рамеш: Чешка ќе продолжи со поддршка на Македонија во евроатлантските интеграции

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, денес во Министерството за одбрана оствари средба со амбасадорот на Чешката Република, Н.Е. Мирослав Рамеш. Министерската Шекеринска упати благодарност за досегашната поддршка на Чешката…

МО Шекеринска: Ја испраќаме пораката дека Регионот може да биде само подобар и побезбеден со…

Новинар: Боби Христов ТВ Телма: Госпоѓо Шекеринска ако се обидеме да го сублимираме целиот ден и сите различни аспекти особено во Европската унија и во НАТО, се би било во една реченица. Ако испорачате, ние ќе возвратиме. Меѓутоа што е…

Средба со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг

Министерката за одбрана на Република Македонија, Радмила Шекеринска како дел од високата владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев, за време на посетата на Брисел учествуваше на средбите со високите претставници на Европската…

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска дел од високата владина делегација предводена од…

Висока владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев, кој е придружуван од вицепремиерката и министер за одбрана Радмила Шекеринска, вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров,…
Skip to content