Browsing Category

Вести

Средба на министерката Шекеринска со одбранбените аташеи на Република Македонија и воениот…

Денеска во Министерството за одбрана, министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, одржа состанок со  одбранбените аташеи на Република Македонија САД, Турција, и СР Германија, со воениот претставник на РМ при НАТО  и со нерезидентното…

Фотогалерија – Изложба на борбени средства, техника и воена опрема на АРМ

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска заедно со началникот на ГШ на АРМ, генерал потполковник Методија Величковски денеска на воениот стадион во Градскиот парк во Скопје ја посетија изложбата на борбени средства, техника и воена…

Армијата на Република Македонија 25 години ја оправдува довербата на граѓаните

линк до видеото од обраќањето на министерката Шекеринска На платото пред Министерството за одбрана и Генералштабот на АРМ со постројување на припадниците и вработените во МО и АРМ свечено се одбележа Јубилејот 25 години Армија на…

Отворена музејската изложба „25 години Армија на Република Македонија“

„Секој од нас независно од работната позиција која ја вршел или ја врши денес како дел од нашето општество сме сведоци, и на своевиден начин ги споделуваме изминатите дваесет и пет години историја на нашата Армија, сите нејзини предизвици…

Информација за приемот на студенти/питомци на Воената академија „Генерал Михаило Апостолски“ -Скопје

На објавениот Конкурс за запишување на студенти/питомци и пилоти на прв циклус на студии, за потребите на Министерството за одбрана и Армијата на Република Македонија на Воената Академија ,, Генерал Михајло Апостолски”- Скопје, во првиот…

Одбележана 16 годишнината од трагедијата кај Карпалак

Денеска пред спомен - плочата кај месноста Карпалак, во спомен на загинатите бранители кои застанаа на браникот на татковината во одбрана на независноста, суверенитетот и територијалниот интегритет, заедничка делегација од…

Презентација на опремата која е дел од вежбата „Dragoon Guardian 17“, пред граѓаните на Струга

Денеска во Струга се одржа презентација на воени возила и опрема на Армијата на Република Македонија и на Армијата на САД во Европа, која е дел од заедничката воена вежба „Dragoon Guardian 17“, а која се одвива согласно програмата за…

Средба на МО Шекеринска со полковник Бјукен, ново одбранбено аташе на САД во РМ

Денеска во министерството за одбрана министерката Шекеринска му упати добредојде на новото американско одбранбено аташе во РМ, полк. Тимоти Бјукен и му посака пријатен и продуктивен престој во РМ. Во текот на средбата министерката…

Честитка од министерката за одбрана по повод Денот на Републиката

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска упатува честитки до сите граѓани на Република Македонија по повод големиот празник Илинден. - „Денеска прославуваме 114 години од Илинденското востание и 73 години од првото заседание на АСНОМ.…

Средба Шекеринска – Каракачанов: Бугарија е подготвена да и помогне на Македонија да стане членка на…

Зајакнувањето на добрососедските односи меѓу Македонија и Бугарија се од корист не само за двете земји туку и за регионот и за цела Европа – се согласија министерката за одбрана Шекеринска и нејзиниот бугарски колега Каракачанов на…
Skip to content