Browsing Category

Вести

Шекеринска – Над: Сојузништвото во НАТО ја отвора вратата кон поинтензивна соработка, потребен е…

Поставени се темелите за интензивирање на одбранбената соработка помеѓу двете земји – сојузнички во НАТО, Северна Македонија и Словачка, со што ќе се развијат и националните, но и капацитетите на Алијансата за колективна одбрана.…

Готови анализите на АМБИКОН – вежбата „Одлучен удар 21“ не предизвика загадување на околината

Активностите во вежбата Одлучен удар 21 која се одржа во втората половина од месец мај на Криволак, не предизвикаа загадување на животната средина – покажа анализата на универзитетската лабораторија АМБИКОН, со која Министерството за…

Средба Шекеринска – Баке Јенсен во Брисел: Интензивна сојузничка соработка за подобра колективна…

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска пред почетокот на лидерскиот Самит на НАТО се сретна со министерот за одбрана на Норвешка, Франк Баке Јенсен. На средбата беа потврдени одличните билатерални одбранбени односи помеѓу двете…

Шекеринска: Историски Самит на НАТО, покажавме дека можеме да придонесеме како сојузник еднаков со…

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, заедно со премиерот Зоран Заев, денеска во седиштето на НАТО во Брисел учествува на лидерскиот Самит на Алијансата.„На овој историски самит доаѓаме како делегација на 30-та земја членка која…

Одбележан Денот на воздухопловниот ВИНГ

Припадниците на воздухопловниот ВИНГ (вВИНГ) од составот на командата за операции (КО), со воена свеченост која се реализира во касарната ,,Страшо Пинџур“ во Петровец го одбележаа 10 јуни-Денот на единицата.Честитајќи го Денот на…

Шекеринска од Домот на Армијата: Да се биде шампион во транспарентноста значи да се биде отворен и…

„После само три години од една од најзатворените институции во државата направивме шампион во транспарентноста, со цели 100 поени или 100 проценти, според анализите на активната транспарентност на невладините организации кои веќе години…

Министерството за одбрана – апсолутен лидер во транспарентноста

Министерството за одбрана втора година по ред е рангирано на прво место според Индексот на активна транспарентност на Центарот за граѓански комуникации, пред сите државни и локални институции, а за прв пат со освоени максимални 100%.…

Шекеринска и Ѓурчиновски на средби со делегација од Вермонт: Со вежбата „Одлучен удар 21“ Северна…

Високата делегација од сојузната држава на САД, Вермонт која ја предводи заменик гувернерката Моли Греј и командантот на Националната Гарда (НГ), генерал-мајор Грегори Најт, која престојува во тридневна официјална посета на Република…

Шекеринска на состанокот на министрите за одбрана на НАТО: Од Самитот на НАТО се очекуваат…

Во пресрет на лидерскиот самит на земјите – членки на Алијансата кон средината на месецов, вчера попладне преку заштитена видео-конференциска врска се одржа состанок на Северноатлантскиот совет на ниво министри за одбрана на кој…

Македонскиот хируршки тим распореден во НАТО мисијата „Одлучна поддршка“ во Кабул денеска се врати…

Македонскиот хируршки тим во состав на Норвешката Role–2 Полска болница, распореден во Кабул, Авганистан денеска се врати во нашата земја.Тимот на скопскиот аеродром беше пречекан од државниот секретар во Министерството, Драган…
Skip to content