Browsing Category

Вести

Сојузништвото со САД не било никогаш поцврсто, со државата Вермонт нè врзува тридецениско…

Министерката Радмила Шекеринска ја заврши повеќедневната посета на САД со прес-конференција во Вермонт на која направи осврт на средбите и разговорите во Пентагон и Стејт Департментот како и на соработката помеѓу Северна Македонија и оваа…

Шекеринска почесен гостин на Националната гарда на Вермонт: се разгледуваат можности за обуки на наш…

„Цврсто сме убедени во бенефитот кој и нашата Армија и Националната гарда на Вермонт го имаат од исклучително интензивната меѓусебна соработка. По успешната реализација на поголем број заеднички вежби со нетрпение очекуваме да им посакаме…

Државниот секретар Николиќ на панел – дискусија посветен на цивилно-воената поддршка при катастрофи:…

„И сојузниците и НАТО – Алијансата климатските промени ги карактеризира како клучно безбедносно прашање од највисок приоритет. Неодамнешните пожари со кои се соочувавме и ние и Југоисточна Европа ги ставија на тест нашите капацитети,…

Шекеринска од денеска во Вермонт на средби со политичко-воениот врв на државата и на Националната…

По успешните средби во Пентагон со секретарот за одбрана Лојд Остин и со неговите блиски соработници потсекретарот Колин Кал и помошничката секретар Лора Купер, и во Стејт Департментот со новиот пратеник за Западен Балкан Габриел Ескобар,…

Македонското знаме поставено во холот на НАТО во Пентагон: САД и честитаа на Шекеринска за…

Во холот на НАТО во Пентагон се одржа церемонија на откривање на македонското знаме кое по членството во НАТО им се придружи на 29-те знамиња на останатите земји членки на Алијансата. Знамето симболично го открија министерката Радмила…

Прва средба на највисоко ниво со новата американска администрација: Шекеринска на состанок со…

И покрај строгите мерки предизвикани од пандемијата за рестрикции на средби и состаноци со физичко присуство, во Вашингтон, САД беше организирана средба помеѓу министерката за одбрана Радмила Шекеринска и американскиот секретар за…

Заменикот-министер Хасани го потпиша Договорот за статусот на припадниците на Армијата на Република…

Во рамки на вчерашната заедничката седница на владите на Република Северна македонија и на Република Косово, заменикот министер за одбрана Башким Хасани и министерот за одбрана Арменд Мехај, потпишаа Договорот за статусот на припадниците…

Шекеринска во Стејт Департментот и во Пентагон – новата американска администрација сака што…

Првиот ден од посетата на САД министерката Радмила Шекеринска го помина на средби во Стејт Департментот и во Пентагон.Во Стејт Департментот Шекеринска се сретна со новиот американски пратеник за Западен Балкан, Габриел Ескобар. На…

Шекеринска од Вашингтон: Ќе побараме силна поддршка од САД за продолжување на нашиот европски пат

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ја започна работната посета на нашиот сојузник и стратешки партнер, Соединетите Американски Држави. Ова е прва посета на претставник на Владата на Северна Македонија по смената на…

Шекеринска во работна посета на САД – средби во Пентагон и Вермонт

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска од денеска престојува во неколкудневна посета на нашиот сојузник и стратегиски партнер, Соединетите Американски Држави. Ова е трета работна посета на Шекеринска на Вашингтон и на Пентагон што…
Skip to content