Browsing Category

Вести

Шекеринска од Лисабон: ги направивме првите чекори кон интензивна одбранбена соработка со…

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, денеска од Лисабон каде престојува во прва официјална посета на наш министер за одбрана на Португалија во изминатите 30 години, порача дека бројните успешни средби на министерско и армиско…

Воената морнарица во Лисабон со плотуни го поздрави доаѓањето на Шекеринска – Северна Македонија и…

Сојузништвото во НАТО ги јакне одбранбените врски меѓу Северна Македонија и Португалија – беше речено на средбата на министрите за одбрана Радмила Шекеринска и Жао Гомеш Кравињу, синоќа во Лисабон, каде што делегација од Министерството за…

Северна Македонија и Турција ја зголемуваат интероперабилноста при заеднички мировни операции

Воената соработка помеѓу Армијата на Република Северна Македонија и Вооружените сили на Република Турција континуирано се проширува во повеќе области на одбраната. Од денес со потпишување на протокол за донација на пушки помеѓу…

Шекеринска – Панајотопулос: Северна Македонија и Грција се искрени и посветени сојузници во НАТО

Довербата меѓу Северна Македонија и Грција од ден на ден сè повеќе расте – беше заклучено на денешната средба меѓу министерката Радмила Шекеринска и министерот за одбрана на Република Грција, Николаос Панајотопулос. Средбата која имаше…

Државниот секретар Николиќ во Брисел: Република Северна Македонија останува посветена на утврдените…

Денеска во седиштето на НАТО во Брисел се одржаа мултилатерални разговори меѓу Република Северна Македонија и НАТО во однос на Пакетот на цели на способности 2021. Ова се први разговори од овој формат кои нашата држава ги одржа како…

Шекеринска во Атина на работна средба со министерот за одбрана Панајотопулос

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денес ќе има работна средба со грчкиот колега, министерот за одбрана Николаос Панајотопулос. Воедно, министерката ќе присуствува на отворањето на Меѓународниот саем за вооружување DEFEA 21 кој се…

Шекеринска: Се приклучуваме кон НАТО концептот за зелена одбрана, касарните во Петровец и Куманово…

Две големи касарни на Армијата, касарните во Петровец и во Куманово ќе започнат со кристење на природен гас за загревање наместо мазут, за што се потпишани договори со две домашни компании, објави денеска министерката за одбрана,…

Министерката Шекеринска во заедничка посета на Латвија со министрите на Црна Гора и Словенија…

Министерката Радмила Шекеринска денеска престојува во еднодневна работна посета на Латвија, заедно со министрите за одбрана на Словенија, Матеј Тонин и на Црна Гора, Оливера Ињац.Домаќин ќе им биде заменик премиерот и министер за…

Шекеринска во Рига: се разгледуваат можностите за учество во борбената група на Алијансата во…

Можностите за вклучување на Северна Македонија во т.н. „Зајакнато истурено присуство“ на Алијансата во Латвија, во рамките на словенечкиот контингент беше една од темите на која денеска во Рига разговараа министрите за одбрана на Северна…

Армијата со граѓаните –министерката Шекеринска на заедничката вежба на Армијата со Црвениот крст во…

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска во Преспа ги посети припадниците на Армијата кои со две теренски активности ја потврдија својата важна улога – во секое време да бидат подготвени да им помогнат на граѓаните.Во…
Skip to content